Szpicbródka i uniwersytet złodziei
U schyłku Imperium Rosyjskiego w Odessie funkcjonowała słynna na całą Europę, choć tajna, szkoła złodziejskich elit. Jednym z jej wychowanków był słynny „Szpicbródka", który potem oddał swoje usługi służbom specjalnym i armii generała Andersa.
Absolwenci uzyskiwali miano „kasiarza", czyli złodziejskiego mistrza. Wszystko oczywiście nieoficjalnie, bowiem tajne szkoły nie wydawały żadnych dyplomów, a ich „absolwent" mógł wejść do elitarnego, przestępczego grona tylko po zaliczeniu zajęć teoretycznych i praktycznych i po decyzji złodziejskiego grona o przyjęciu go. Mimo tej tajności, opracowano sposób na to, aby weryfikować tych, którzy chcieliby bez „uprawnień" posługiwać się „tytułem" kasiarza.
A zatem każdy, kto chciałby tak się określać, w razie wątpliwości musiał wskazać osoby udzielające mu rekomendacji. Protektorami mogli być tylko albo nauczyciele złodziejskiego fachu, albo inni przyjęci do grona. W przestępczym półświatku weryfikacja tych informacji trwała krótko. Kto posługiwałby się tytułem „kasiarza" bez uprawnień, ryzykował śmiercią.
Złodziejska elita nie chciała, aby na związki z nią powoływał się ktokolwiek nieuprawniony. Aby zostać kasiarzem, czyli złodziejem najwyższego stopnia wtajemniczenia, trzeba było znać podstawy chemii, matematyki i kryminalistyki.
Mekka przestępców
Historia złodziejskiej akademii ma swój prapoczątek w roku 1789. Znajdująca się nad Morzem Czarnym twierdza turecka Chadżybej została zdobyta przez oddział kozaków służących Rosji. Pięć lat...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta